Pavydas
Daugumai iš mūsų yra žinomas toks nemalonus jausmas kaip pavydas. Pavydėti galima ne tik kito vyro ar kitos moters, bet ir daiktų, pinigų ir netgi jausmų, kuriuos patiria kitas žmogus. Pavydo tipas ir jo išraiškos formos yra ne taip svarbūs lyginant su pavydo atsiradimo priežastimi, kuri dažniausiai būna – pasitikėjimo trūkumas. Įprastai šis jausmas siejasi su nepasitikėjimu savimi bei žemu savęs vertinimu. Jeigu jums yra būdingas pavydo jausmas, rinkitės: jūs galite šį jausmą nuslėpti, išreikšti jį kitokia forma arba tiesiog jo atsikratyti. Savimi pasitikintys žmonės pavydi rečiau. Šie žmonės žino, jog pasaulyje visko užteks visiems ir, kad jame kiekvienam iš mūsų atsiras meilės. Jie laimingi ir tada, kai yra vieniši. Tuo pačiu savimi pasitikintys žmonės gyvena pilnavertiškai, netgi, jeigu neturi gyvenimo partnerio. Esmė yra tame, jog jie nebijo negauti to, ko jie nori arba prarasti tai, ką turi.
Tam, kad atsikratyti pavydo jausmo, jums reikia atlikti šiuos veiksmus. Visų pirma, pripažinkite sau, jog jūs pavydite. Taip bus lengviau susidoroti su šiuo nepageidaujamu jausmu. Antra, pakalbėkite apie tai su partneriu, kad taip išsiaiškintumėte abejonių priežastis, jeigu jos pas jus egzistuoja.
Santykiai su partneriu gali sužadinti jumyse jausmus, kuriuos jūs esate patyręs vaikystėje arba jausmus kitų partnerių atžvilgiu. Jeigu kažkuris iš tėvų arba iš buvusių mylimųjų blogai elgėsi su jumis, kai kurie dabartinio partnerio poelgiai gali jums priminti apie praeityje patirtus jausmus ir nuoskaudas. Galbūt jums atrodo, jog jūs nesate vertas to gero, kas dabar yra jūsų gyvenime arba jūs bijote, kad jūs tai prarandate. Užslėptos nuoskaudos gali pasėti abejonių sėklą, iš kurios ir išauga pavydas.
Kitas pavyzdys (vienas iš būdų) padės jums suvokti kodėl žmonės pradeda pavydėti.
Jis ir ji gyvena kartu penkerius metus. Jie kreipėsi į šeimos psichologą, tam, kad išspręstų pavydo problemą. Ji 38 metų moteris, užimanti pakankamai aukštas pareigas ir svajojanti apie laimingą šeimą. Jam virš 40 metų. Jis turi savo dizaino firmą, kurioje 90 proc. samdomų darbuotojų (jo pavaldinių) yra moterys. Ją šis faktas labai neramina. Kai jam skambina kažkuri iš jo darbuotojų, ji tiesiog pradeda klausinėti kas jį sieja su šia moterimi. Ji taip pat nori žinoti ar jis nesiruošia susitikti su ta moterimi ne darbo vietoje (ne darbo laiku). Taip pat domisi ar pas šią darbuotoją yra partneris, ar ji yra vieniša. Jeigu vyras ruošiasi į darbą priimti naują darbuotoją, žmona visų pirma klausinėja apie jos išvaizdą.
Šios moters nepasitikėjimas pasiekė tokią formą, jog ji pradėjo vyro pavydėti visoms moterims, kurias vyras pažinojo per visą savo gyvenimą arba anksčiau dirbo kartu. Ji to nenorėjo pripažinti. Tačiau jie abu suvokė, jog žmona nepasitiki vyru, nors ji buvo įsitikinusi, jog vyras jos niekada nėra išdavęs – visada buvo ištikimas jai.
Vyras suprato, jog negali būti visiškai atviras savo žmonai – pasakoti jai kas vyksta ar vyko jo gyvenime, kadangi pas ją iš karto kyla įvairūs įtarinėjimai ir netgi prasideda isterija. Toks žmonos elgesys nuolat pykdė ir žeidė vyrą. Šios moters nepasitikėjimas bei pavydas labai stipriai apsunkino jų bendrą gyvenimą. Kai jie kreipėsi į šeimos psichologą, konsultacijų eigoje paaiškėjo, jog šios moters tėvas buvo neištikimas jos motinai su savo sekretore. Tuo metu ši moteris buvo dar maža mergaitė, tačiau minėti įvykiai jai turėjo didelę įtaką. Labai gaila, bet dėl tėvo poelgio pas ją pasąmonėje atsirado nuostata, jog negalima pasitikėti vyrais ir ypač tada, kai jie dirba moterų kolektyve. Šios neišspręstos problemos lydėjo moterį ir praeityje – jos ankstesnių bendravimų su kitais partneriais metu. Tiktai tada, kai mes palietėme vaikystės prisiminimus, ji suprato kas būtent yra jos pavydo priežastis. Praėjo pakankamai nedaug laiko ir moteris pradėjo laisvai kalbėti šia tema bei valdyti savo jausmus. Laikui bėgant ji sugebėjo atsikratyti savo baimių bei išmoko pasitikėti mylimu žmogumi.
Jeigu leisite pavydui gadinti jūsų gyvenimą, tai tiesiog prarasite jums brangų laiką. Pakalbėkite su savo partneriu apie tai. Jeigu pokalbis nepavyks – kreipkitės į šeimos psichologą. Gyvenimas per daug trumpas, kad mes jį praleistume pykdami. Geriau pakeiskime šį pyktį meile ir pasitikėjimu!