Kaip, esant mama, netapti "auka"
Pogimdyvinis moters etapas – tai nepaprastas etapas. Ryšium su vaiko gimimu, ženkliai keičiasi moters psichologija. Šiame etape atsiranda tokie veiksniai kaip motiniško instinkto atsiradimas, vyksta iš naujo gyvenimo vertybių apmąstymas, padidėja atsakomybės jausmas. Moteriai atsiranda poreikis pakeisti savo gyvenimą naujai. Ir labai svarbu, besiruošiant gimdymui, arba, jau po gimdymo, rasti tinkamą suderinamumą tarp kūdikio, savo asmeninių interesų bei savo šeimos gyvenimo. Esmė yra tame, jog daugelis moterų po vaiko gimimo pilnai persiorientuoja tiktai būtent į savo vaiką. Šiuo momentu yra labai svarbu mokėti mylėti savo vaiką, bet nepriklausyti visiškai jam, rūpinantis kūdikiu, tačiau nepaversti jo savo nuosavybe. Reikia nepamiršti, kad be kūdikio pas jus dar yra ir vyras, o neretai ir vyresni vaikai, kuriems taip pat reikalingas jūsų dėmesys bei rūpestis. Šioje situacijoje labai svarbu nepersistengti, kadangi moteris labai lengvai gali tapti "auka". Iškyla klausimas: kuo gi šioje situacijoje aukoja mama?
Visų pirma yra aukojama savo psichologine bei fizine sveikata, savo interesais, laiku, norais ir poreikiais. Jeigu moteris savo kūdikiui atiduoda tik dalį savęs bei savo laiko, tuo pačiu palikdama vietos savo vyrui ir pačiai sau, tada viskas tvarkoje. Betgi būna taip, jog moteris visiškai atsiduoda tik savo mažajam naujagimiui. Taigi būtent šioje situacijoje ji ir tampa "auka". Kokios to pasekmės? Kad tai išsiaiškinti, reikia sekti įvykių eigą. Kol kūdikis mažas, didelių problemų nėra. Iš tiesų vyras gali skųstis, jog jam žmona neskiria pakankamai dėmesio, tačiau šiuo atveju tai dažniausiai tapatinama su vyro egoizmu. Vėliau vaikas užauga ir pradeda savo savarankišką gyvenimą. Motina gi jaučiasi palikta ir išduota, ji suvokia, jog liko viena. O vyras, jeigu jis dar yra, jau seniai susitaikė su tuo, kad jis nereikalingas ir tiesiog gyvena "savo" gyvenimą. Moteris, pagal jos nuomonę, nebeturi dėl ko gyventi. Tuo tarpu vaikas labai dažnai užaugęs tampa egoistu, kuris nepratęs paisyti mamos nuomonės, norų bei poreikių. Ir ateina gyvenime momentas, kai mama savo perdėtu rūpinimusi, priežiūra bei meile tiesiog pradeda nepakenčiamai erzinti savo suaugusį vaiką. Ir viso to pasekmė – banalus tvirtinimas: Aš jam (jai) visą gyvenimą paaukojau, o jis (ji)…
Kad taip neįvyktų, jums labai svarbu nepamiršti, jog jūs esate MOTERIS. Jūsų išorė įtakoja jūsų savijautą ir nuotaiką. Jums labai svarbu poilsis. Skirkite laiko savo poilsiui per pietus, ir, jeigu jūs nenorite pamiegoti, tai bent pasistenkite atsipalaiduoti – užmerkite akis ir tuo momentu su niekuo nebendraukite, netgi toks trumpas poilsis leis jūsų organizmui atgauti jėgas. Paprašykite vyro, draugių ar šiaip artimų žmonių, kad jie pabūtų su jūsų vaiku, o tuo metu skirkite laiko savo asmeniniams poreikiams. Galite aplankyti grožio saloną, sporto klubą arba tiesiog nueiti apsipirkti į parduotuves. Ir tuo pačiu negalvokite apie tai – ką apie jus pagalvos žmonės. Visada vadovaukitės tik savo šeimos interesais: savo asmeniniais, vyro ir vaikų.
Moteriai būtina įtraukti savo vyrą į vaiko auklėjimo procesą. Juk jis – tėvas, o tėvas turi tas pačias teises bei pareigas savo vaiko atžvilgiu, kaip ir jūs pati. Vaikui yra labai svarbu, kad tarp jo tėvų būtų geri santykiai. Raskite galimybę su savo vyru dviese praleisti laiko tiek namie, tiek ir ne namie. Seksas – svarbi jūsų bendro gyvenimo dalis. Moteriai būtina "klausytis" savo kūno – po gimdymo jūsų kūno norai bei jautrumas gali pasikeisti. Nebijokite apie tai papasakoti vyrui, jūs kartu galėsite sukurti savo seksualinį gyvenimą iš naujo.
Jeigu jūsų šeimoje visgi atsirado problemų, nesigėdinkite kreiptis į psichologą, jus niekas nepalaikys nenormalia. Patikėkite, jūsų vaikui nereikalingos nepateisinamos aukos. Svarbiausia, nepamirškite tai, jog pas laimingą ir mylinčią mamą užaugs sveikas ir linksmas vaikas!