Vyrų ašaros
Mitas: vyrai neverkia
Ištakos: nuo seno yra susiklostęs stereotipas, kad vyrai neturi teisės viešai verkti. Berniukai gana anksti ima slėpti savo negatyvias emocijas, kadangi tėvai juos moko būti tvirtais, aiškindami, kad ašaros vyrams netinka, kad tai silpnumo požymis.
Iš tiesų: kai kurios moterys galvoja, kad vyrai negali verkti, kadangi jie neturi ašarų liaukų. Tai tikrai netiesa, nes tiek vyrų, tiek moterų regos organų struktūra yra tokia pati ir taip manyti tiesiog kvaila. Kartais ašaros būna gana naudingos, jos atneša žmogui emocinį palengvėjimą, sumažina įtampą, mažina infarkto riziką, numalšina bet kokį skausmą, saugo nuo skrandžio opos atsiradimo ir net susirgimo vėžiu. Juk susikaupęs negatyvas anksčiau ar vėliau iššaukia fizinius negalavimus. Ašaros (ypač vyrams) prailgina gyvenimą, todėl daugelis vyrų ašarų nesigėdi.
Tyrimai: senovės Graikijoje ir viduramžių Prancūzijoje verkiantis vyras buvo laikomas ypač jautria asmenybe, apie kurią svajojo ne viena kilminga dama. Daugelis pietiečių nebijo reikšti negatyvias emocijas kitų akivaizdoje, jie gali pravirkti atsisveikindami su mylima moterimi ar kitais artimaisiais oro uoste, palydėdami juos į eilinę išvyką. Vyrų ašarų priežastį tyrę Tbilisio universiteto mokslininkai nustatė, kad vyrai verkia veikiami momentinio hormonų pusiausvyros pasikeitimo. Testosteronas (vyriškasis hormonas) stipriai slopina streso hormoną prolaktiną tuo pačiu slopindamas norą verkti. Tačiau kartais vyrų gyvenime gali pasitaikyti stresinių dalykų, kurie iššaukia hormono prolaktino pliūpsnį ir vyras verkia tikromis ašaromis. Tai gali būti vaiko gimimas ar net mylimos komandos laimėtos varžybos.
Remiantis tyrimais stipriosios lyties atstovai mažiau nei moterys gėdijasi ašarų ir verkia maždaug 36 kartus per metus. 40% apklaustų vyrų nesikremta apsiašaroję viešoje vietoje, tuo tarpu moterys jaučia diskomfortą dėl jausmų protrūkio matant pašaliniams. Vyrai daugiau verkia dėl liūdnų prisiminimų, o bendru stimulu ašaroti abiems lytims yra nerimas ir liūdesys. Tik 30% atvejų vyrai verkia be jokios priežasties.
Tyrimai, kuriuos atliko Universal Channel, apklausę 2000 tiriamųjų parodė, kad šiuolaikiniai vyrai, lyginant su jų tėvais, kitiems matant verkia du kartus dažniau. Šiai dienai bendruomenė kitaip žiūri į vyrus, neslepiančius savo emocijų, šis poelgis nelaikomas neadekvačiu, gėdingu ir verkiantis "mačo" nebekritikuojamas.
Net politikos lyderiai leidžia sau būti silpnais. Tokiu pavyzdžiu laikytinas buvęs Australijos ministras pirmininkas Bob Hawke, kuris kelis kartus viešai verkė, bet, nežiūrint to, ilgai išsilaikė užimame poste.
Visumoje atsižvelgiant į JAV atliktus tyrimus, vyrai verkia 1,4 karto per mėnesį, o moterys – 5,3 kartus. Tikra tiesa, kad moterys verkti linkusios dažniau nei vyrai.
Anti-mitas: realybė tokia – vyrai verkia, tačiau lengviau išgyvena stresines situacijas.