Gydomoji placebo galia. Kas yra placebo efektas?
Apie nuostabų placebo efektą yra girdėję beveik visi. Bet ar visi yra tai bandę? Neskubėkite atsakyti.
Stebuklai ir tik!
Medicinos istorijoje žino nemažai atvejų, kai beviltiškiems ligoniams buvo pasiūlyti naujausi veiksmingi vaistai (iš tiesų tai "fiktyvi" tabletė – vitaminai ar grūstos kreidos tabletės) ir pacientai pasveiko. Stebuklas?! Ne visai...
Jūsų placebas, sere!
Placebo efektą gydytojai naudojo nuo neatmenamų laikų. Dažnai jie tiesiog privalėjo tai padaryti, nes nuo daugelio ligų veiksmingi vaistai buvo išrasti palyginti neseniai, kiek mažiau nei prieš šimtmetį. Terminas "placebas" pasirodė XIX amžiaus pradžioje. Tada jis buvo panaudotas angliškame medicinos žodyne, kuriame aiškinamas kaip "epitetas, priskirtas gydomajai narkotinei priemonei, kuri suteikia pacientui pasitenkinimą, bet neduoda jam jokios naudos."
Mokslininkai: placebas padeda net jeigu pacientai žino apie apgavystę...
"Placebas" lotyniškai – "meilikavimas, pasitenkinimas" – tai fiziologiškai inertiška, gana neutrali medžiaga, kuri naudojama kaip gydomoji priemonė. Be kita ko, teigiamas terapinis placebo poveikis (anot kai kurių duomenų, priklausomai nuo ligos, pasireiškia maždaug kas dešimtam, o kartais ir kas ketvirtam pacientui!) yra susijęs su paciento pasąmonės psichologiniais lūkesčiais. Taigi, pagrindinis vaidmuo šioje sudėtingoje situacijoje priklauso nuo galvos smegenų veiklos. Pacientas turi nuoširdžiai tikėti savo išgijimu, visiškai pasikliauti placebu ir jo gydomuoju poveikiu. Aišku, kad tokio placebo gydomojo poveikio neįmanoma įteigti vaikams ir gyvūnams, todėl placebo efektas jiems netaikomas.
Vaistams, prieš pateikiant juos į vaistines, yra taikomas dvigubas aklas Placebo kontrolės tyrimo metodas. Tai atliekama tokiu būdu: dvi savanorių grupės net nenumano kokį vaistą jie naudoja ir kokio poveikio galima iš jo tikėtis. Tokiu atveju, viena grupė gauna naują gydomąjį preparatą, kita – “tuščią” tabletę. Gydytojas atidžiai stebi pacientų sveikatos pokyčius ir juos registruoja. Kad tyrimai būtų tikslesni, gydytojai taip pat neinformuojami, kas iš pacientų vartojo vaistą, o kas – placebą. Tam, kad naujas vaistas būtų patvirtintas, jo poveikis turi būti gerokai didesnis nei placebo efektas.
Po paslapties šydu
Šiandien daugelis mokslininkų, tiriančių placebo veikimo mechanizmą, mano, kad placebo "paslaptis" sėkmingai atskleista. Pasak jų, panaudojus “tuščią” tabletę žmogaus smegenys ima naudoti organizmo resursus ir jis pradeda sveikti. Būtent taip skausmo malšinimui imami gaminti endorfinai – natūralūs organizmo analgetikai. Kai kurie mokslininkai mano, kad skausmo gydymui placebas gali būti taikomas vienam iš dviejų (!) atvejų.
Labiausiai placebas malšina galvos skausmus. Taip pat yra tyrimų, rodančių, kad kas penktam pacientui placebas padeda gydant tokias ligas kaip: krūtinės angina, hipertenzija, neurozės, alkoholizmas. Placebo tabletės efektyvumas priklauso nuo daugelio veiksnių: tablečių spalvos, skonio (efektyvesnį poveikį turi ryškus skonis), nuo paciento pasitikėjimo gydytoju, paciento įtaigumo laipsnio ir panašiai. Teigiamai gydymą gali veikti placebo injekcijos, placebo fizioterapijos įranga.
Placebas, paciento pasąmonėje visiškai besidubliuojantis su gydomuoju preparatu, gali turėti visus su tuo vaistu susijusius šalutinius poveikius. Pacientas, vartojantis placebą, gali pradėti viduriuoti, vemti, jam gaili svaigti galva, atsirasti alerginė reakcija. Tai reiškia, jog jis visiškai įsitikinęs, kad naudoja naują stiprų vaistą ir jį sieja ne tik su išgijimu, bet taip pat su šalutiniu jo poveikiu, kuris būdingas tikriems vaistams.
Kas žino, galbūt tolimoje ateityje galėsime visiškai išsiversti be vaistų, pakaks aktyvuoti papildomus savo organizmo rezervus. Iki šiol placebo efekto studijos tęsiasi, o tai reiškia, kad mes padarysime dar daug įdomių atradimų.