10 vyrų ir moterų psichologijos skirtumų
Jau senovėje išminčiai atkreipė dėmesį į tai, kad vyrų ir moterų psichologija yra skirtinga. Žinoma, negalima išskirti žmogaus tik pagal vyrišką arba tik moterišką elgesio tipą. Tačiau išskirti tam tikras charakterio savybes būdingas tik vyrams arba moterims, tikrai galima. Galimi 10 psichologinių skirtumų būdingų vyrams ir moterims:
- Vyrai ir moterys mąsto skirtingai. Vyrai paprastai mąsto plačiai, gerai jaučia erdvę. Jų mintys tikslesnės, paremtos loginiu mąstymu. Moterys dažniausiai mąsto neracionaliai, jų mąstymas paremtas jausmais ir intuicija. Jei vyrų mąstymo pagrindas yra "racionalumas", tai moterų "emocionalumas". Būtent dėl šio skirtumo tarp vyrų ir moterų atsiranda įvairių nesusipratimų. Dėl šių skirtumų moterų mąstymas yra labiau naudingas ir tinkamas kai reikia įvertinti ne tik esamą situaciją, bet ir kitas su ja susijusiąs aplinkybes.
- Vyrų ir moterų prioritetai yra skirtingi. Jei vyrui pirmoje vietoje yra karjera ir jos sėkmė, tai moterims svarbiausia tvirta šeima, sveiki vaikai. Būtent dėl šių požiūrių skirtumo kyla nesutarimai, po kurių moterys kaltina vyrus ir vadina juos kietaširdžiais, o vyrai moteris – svajoklėmis. O taip yra dėl to, kad vyrai beveik visą laiką galvoja apie darbą ir su juo susijusius rūpesčius ar džiaugsmus, o moterys apie šeimą, kad ji būtų soti, visi sveiki, namai jaukūs ir tvarkingi. Stengiasi nepamiršti aplankyti tėvus.
- Vyrai ir moterys bendraudami su draugais ieško skirtingų dalykų. Moterys kolektyve daugiau dėmesio skiria draugių, su kuriomis rastų bendrą kalbą, paieškoms, tuo tarpu vyrai trokšta būti lyderiais, pranašesniais už kitus. Šie skirtumai lemia ir skirtingus norus. Vyrai dažnai nemėgsta žiūrėti filmų ar laidų, kur kalbama apie jausmus, bendravimą ar tarpusavio supratimą. Jiems kur kas maloniau žiūrėti futbolo rungtynes, boksą ar nuotykinius filmus. Tuo tarpu moterys maloniau žiūrės melodramą arba šou, atkreipdamos dėmesį į žmonių tarpusavio santykius.
- Vyrai ir moterys skirtingai reaguoja į kitų žmonių nuomonę. Vyrams nėra labai svarbi aplinkinių nuomonė, būtent todėl jie dažnai priima ryžtingus sprendimus. Moterys daugiau linkusios apsvarstyti savo veiksmus atsižvelgdamos į susidariusias situacijas ir aplinkinių žmonių reakciją.
- Lytinis aktyvumas vyrų ir moterų yra skirtingas. Tai tiesiogiai susiję su organizme vykstančiais hormoniniais procesais ir nuo senų laikų visuomenėje nusistovėjusiais vyro ir moters socialiniais vaidmenimis. Vyrams gamta skyrė giminės tęsėjo vaidmenį, todėl jiems svarbu greičiau baigti lytinį aktą. Tuo tarpu moterims skirta išnešioti ir pagimdyti sveikus palikuonis, todėl jos atidžiai ieško partnerio, lėčiau siekia intymaus suartėjimo.
- Moterys linkusios daugiau bendrauti, vyrai daugiau linkę "būti su savimi". Net problemų sprendime moterys ieško draugų ar artimųjų paramos ir patarimo, tuo tarpu vyrai užsisklendžia savyje ir viską išgyvena tylėdami.
- Ekstremaliose situacijose vyrai reaguoja greičiau, o moterys tartum stabdo visą reikalą atkreipdamos dėmesį į smulkmenas arba visiškai pasimeta.
- Vyrams svarbu greitai siekti/pasiekti rezultatą. Moterys ne tokios impulsyvios, sugeba palaukti. Dėl to vyrai tikslo siekia anksčiau numatytu būdu, mažiausia nesėkmė gali juos išvesti iš pusiausvyros. Moterys gali prisitaikyti prie esamos situacijos, numatyti kelis galimus variantus norimam tikslui pasiekti.
- Vyrų ir moterų skirtingi temperamentai. Vyrams būdingas impulsyvumas, dažniausiai jie yra cholerikai. Moterys dažniausiai priklauso sangviniko ar melancholiko charakterio tipui. Flegmatiko charakterio tipas vienodai būdingas tiek vyrams tiek moterims.
- Moterys yra emocionalesnės nei vyrai. Būtent jausmų atskleidimas skiria moteris nuo uždarų vyrų. Joms sunku nuslėpti savo jausmus. Tokį moterų elgesį lemia jų organizme vykstantys hormoniniai procesai ypač menstruacijų metu. Vyrams tokių hormoninių „švenčių“ nebūna, todėl emociniu požiūriu jie yra pastovesni.
Taigi, kaip jau anksčiau minėta, vyrai skiriasi nuo moterų, tačiau tikslių ribų tarp moterų ir vyrų charakterių negalima nustatyti. Daugelį iš minėtų vyriškų bruožų gali turėti ir moteriškos lyties atstovės. Ir atvirkščiai, vyrai gali turėti kai kurių moterims būdingų psichikos bruožų.