Kodėl reikia žmogui atleisti?!
Kodėl reikia žmogui atleisti?!
Atleidimas – sudėtinga sąvoka.
Kiekvienas gali turėti asmeninę nuomonę apie jo apibrėžimą ir reikalingumą. Šiame straipsnyje į tai pažvelgsime daugiau-mažiau filosofiškai bei pasaulietiškai.
Ar kada nors galvojote apie tai, kodėl vienas žmogus atleidžia kitam net tada, kai, atrodytų, jog atleisti buvo neįmanoma?
Kalbėsiu apie atvejį, kai mums artimo žmogus elgesys ar poelgis patenka už mūsų žmogiškumo ir moralinių vertybių supratimo ribų. Kiekvieno žmogaus vertybių kriterijai yra pakankamai individualūs. Taigi, tiesiog pabandysiu išskirti asmeninių ir tarpasmeninių santykių sferas, kuriose šie kriterijai atsiranda ir yra naudojami.
Tad kodėl mes atleidžiame?!
1. Atleidimo reikia sau.
Tikriausiai tai pati plačiausia sritis, kurioje kiekvienas žmogus kaip asmenybė yra individualus.
Kažkam labai svarbu būti geru ir prieinamu žmogumi, gerumas bei prieinamumas yra pagrindinės jo gyvenimo vertybės. Be šių vertybių tokiam žmogui atleidimas yra neįmanomas, be jų jis negali jaustis tokiu, kokiu būti jam yra labai svarbu.
Kai apmaudas ir pyktis neleidžia žmogui ramiai gyventi, tai sąmoningas atleidimas tampa tarsi jo sielos apsivalymu ir išgijimu. Kai žmogų apmaudas "graužia" iš vidaus, tuomet visos vidinės jėgos yra atiduodamos nuolatiniam susidariusios situacijos apsvarstymui bei išeities iš jos ieškojimui. Sąmoningam atleidimui visada reikia pakankamai daug laiko, todėl išties šis procesas tampa panašus į pasveikimą.
Ateina laikas kai apmaudas, dirglumas, pyktis ir nusivylimas yra išgyvenami ir tampa patirtimi, o tai leidžia atsirasti kitiems jausmams, susijusiems su susidariusia padėtimi.
Jei, vis dėl to, atleidimas kyla iš poreikio pašalinti patį faktą, situaciją ar poelgį ("pašalinus šią situaciją iš gyvenimo ji daugiau nebetrukdys"), tai didelė tikimybė, jog vienokiu ar kitokiu būdu ateityje panašus atvejis gali pasikartoti.
2. Atleidimo reikia kitam asmeniui.
Jeigu mums patinka kitas žmogus, tai mums norisi bet kokiu atveju jam atleisti. Žinoma, jei žmogus priklauso mums artimų žmonių ratui mūsų jausmai jam gali būti daugiau teigiami negu neigiami. Taip, mums reikia jėgų ir laiko, kad galėtume tinkamai įvertinti susidariusią situaciją, bet jei mūsų jausmai asmeniški, visada atleidimui rasime pateisinimą. Rasti pateisinimą visada sunkiau, jei jausmai yra išblėsę, atsiradęs abejingumas, tuomet galimybės atleisti jau beveik nelieka.
3. Atleidimo reikia bendravimui su kitu žmogumi.
Labai sunku turėti savo rate žmogų, su kuriuo santykiai yra pašliję, todėl sąmoningai arba ne, stengiamės susidariusią situaciją pakeisti. Nemalonius jausmus bandome pakeisi maloniais ir net švelniais. Kartu su jausmais gali grįžti prisiminimai: šilti, malonūs, iki sielos gelmių jaudinantys. Būtent šie prisiminimai, jų gelmė gelbėja santykius ir suteikia galimybę negatyvius jausmus pakeisti pozityviais. Šiuo momentu požiūris į įvykį mūsų mąstyme keičiasi, o santykiai perauga į naują vystimosi etapą.
Atleidimas reikalingas tiek sau, tiek kitam, tiek santykiams su kitu žmogumi. Bet labiausiai jis reikalingas mums patiems, juk kur kas lengviau ir maloniau gyventi be sielos graužaties ir "akmens" širdyje. Svarbų vaidmenį čia turi gyvenimiška patirtis ir ja remiantis priimami sprendimai. Tai kalba apie mūsų lankstumą ir gebėjimą priimti naują patirtį bei panaudoti ją tarpusavio santykiuose.
Aš jums linkiu kuo mažiau įvykių, kurie jus žeistų, bet jei taip atsitinka – linkiu rasti tinkamą išeitį, kurią ateityje galėsite panaudoti kaip gyvenimišką patirtį.
P.S. Nepamirškite už tai savęs pagirti ir sau padėkoti.
Jūs su tuo sėkmingai susidorojote, o tai tiesiog puiku!